Liptovský Mikuláš
Sedem storočí formovalo súčasnú podobu mesta, ktorého základom sa v polovici 13. storočia stala osada Svätý Mikuláš. Stredoveké mestečko, remeselné a obchodné stredisko horného Liptova, dorástlo v roku 1677 do podoby administratívneho sídla vtedajšej Liptovskej župy. Mesto sa stalo významným strediskom kožiarskej výroby.
V polovici 19. storočia bol Liptovský Svätý Mikuláš centrom slovenského kultúrneho a národného života. Prvá slovenská verejná knižnica, prvé slovenské ochotnícke divadlo, kultúry spolok Tatrín, Žiadosti slovenského národa, prvý politický program Slovákov - všetky tieto aktivity sa zrodili na pôde tohto mesta.
Najvýznamnejšími budovami v meste sú mestský dom a gotický kostol sv. Mikuláša. Nachádzajú sa v centre mesta na Námestí osloboditeľov. Vedľa chrámu stojí dom kedysi bohatej rodiny Pongráczovcov z 15.st. Budova zvaná Čierny orol je dnes Múzeom Liptova.
V mestskej časti Okoličné je zaujímavý starý františkánsky kláštor a kostol. Vranovský kaštieľ v Palúdzke je známy ako budova, v ktorej bol v roku 1713 uväznený národný hrdina Juraj Jánošík.
Poloha mesta medzi masívmi Západných a Nízkych Tatier a Chočských vrchov predurčila Liptovský Mikuláš na rozvoju turistiky a športu.. K rozmachu turistického a cestovného ruchu prispelo objavenie neďalekých Demänovských jaskýň a budovanie Demänovskej doliny so strediskom Jasná.