Považská Bystrica
Okres Považská Bystrica – oblasť, v ktorej sa snúbi romantická, malebná príroda s bohatou históriou, architektúrou a ľudovými tradíciami
Okres Považská Bystrica sa rozprestiera na ploche 462,89 km2 v severozápadnej časti Slovenska, v severnej časti Trenčianskeho kraja. Hospodárskym a kultúrnym centrom okresu je mesto Považská Bystrica so 44 tisíc obyvateľmi, ležiace v nadmorskej výške 288 m n. m.
V písomných dokumentoch sa obec prvýkrát objavuje 13. júla 1330, ale ľudia sa na tomto mieste usadili už oveľa skôr. História Považskej Bystrice je úzko spätá s Považským hradom, postaveným v 13. storočí na skalnatom ostrohu v tesnej blízkosti mesta. V pôvodnej trhovej obci žilo veľa remeselníkov a obchodníkov, v r. 1435 obec získala od kráľa Žigmunda viaceré mestské privilégiá. V r. 1458 kráľ Matej Korvín daroval mestečko Ladislavovi Podmanickému. Tým začína storočné panstvo rodu Podmanických na Považskom hrade. Ladislavov syn Ján dal v meste postaviť gotický kostol. Koncom 19. storočia sa mesto začína rozrastať, vznikajú niektoré menšie podniky ako továreň na rybie konzervy, rozširujú sa pálenice a mlyny.
V súčasnosti má okres prevažne priemyselný charakter, prosperuje tu rad firiem rôzneho zamerania.
Za prírodným bohatstvom tohto regiónu sa musíte vydať do priľahlých dolín Strážovských vrchov a Javorníkov. Marikovská, Papradnianska, Domanižská, Pružinská dolina a dolina Manínskeho potoka sa lúčovite napájajú na mesto. Malebné zákutia ukryté hlboko v horách sú príjemným pozastavením pri turistických potulkách. Lesy tu prekypujú hojnosťou lesných plodov, sú plné srnčej, jelenej, muflonej a diviačej zveri. Na svoje si tiež prídu hubári a rybári. Vzácne a výdatné podzemné zdroje minerálnej a pitnej vody sú známe aj za hranicami Slovenska.
Nádhera a tajomnosť hustých lesov ako aj vzdušných, voňavých brezových hájov lákajú najmä peších turistov. Pre tých najzdatnejších tunajšia príroda ponúka množstvo panoramatických výhľadov. Medzi Malým a Veľkým Manínom sa ukrýva hneď niekoľko celoslovenských NAJ. Najužší kaňon Manínska tiesňava a najväčší skalný previs v Kostoleckej tiesňave. Skalné zátišia, mnohokrát dostupné len s pomocou rebríkov, vynikajúce vo farbách jesene, nájdete v Súľovských skalách. Pre návštevníkov mesta sú príťažlivé historické a architektonické pamiatky, zachovaná ľudová kultúra v okolitých obciach a prímestské rekreačné oblasti. Považská Bystrica ponúka bohatý výber ubytovacích a stravovacích služieb, široké možnosti kultúrneho a športového vyžitia. Región má kúzlo pre turistu v každom ročnom období. Nezáleží na tom, v ktorom z nich sem zavítate. Záleží na tom, či chcete relaxovať, športovať, poznávať alebo sa len tak prechádzať a nechať sa okúzlovať panenskou prírodou.
Z hľadiska kultúrno-historických hodnôt (kultúrno – historické pamiatky, ľudové zvyky, architektúra, remeslá), čaká na návštevníkov široká ponuka. Zachovanie tradičnej remeselnej výroby, ľudových zvyklostí a obyčajov dáva návštevníkom podujatí ako je folklórny festival „Otvára sa letu brána“, Marikovské a Praznovské folklórne slávnosti, tradičný Považskobystrický jarmok zabudnúť, kde je hranica medzi minulosťou a súčasnosťou. Nech už sa z Považskej Bystrice vydáte ktorýmkoľvek smerom, všade budete nachádzať osobitú ľudovú architektúru, ktorá je symbolom rovnováhy medzi prírodou a ľuďmi. Nie je to zabudnutý región, ani sa tu nezastavil čas, ako by sa mohlo na niektorých samotách na prvý pohľad zdať. Tým prvým pohľadom práve všetko začína...
Materiály poskytla Turistická informačná kancelária Považská Bystrica.