Levoča
Starobylá Levoča patrí medzi najkrajšie slovenské mestá. Preslávili ju najmä diela rezbárskeho Majstra Pavla a jeho oltár sv. Jakuba.
Najzaujímavejšou časťou mesta je podlhovasté námestie Majstra Pavla s farským Kostolom sv. Jakuba. Chrámový interiér predstavuje bohaté stredoveké cirkevné umenie zo Spiša. Najcennejšou pamiatkou je neskorogotický oltár sv. Jakuba, ktorý je s výškou 18,6 m najvyšší svojho druhu na svete. Oltár vyrobili z lipového dreva v rokoch 1508 do 1517 v dielni Majstra Pavla, ktorý sa považuje za najväčšieho stredovekého umelca na území Slovenska.
Blízko kostola sa nachádza bývalá levočská radnica s arkádami. Z jej pôvodného gotického vzhľadu sa zachoval iba portál. Dnes je v radnici Múzeum Spiša. Treťou zaujímavou pamiatkou v meste je klasicistický evanjelický kostol z 19. st.
Na severnej strane námestia je významná budova, v ktorej sa v minulých storočiach obchodníci prechádzajúci Levočou zastavovali, vážili a prihlasovali svoj tovar. V jej susedstve sa nachádza grófsky dom. Bol jedným z najreprezentatívnejších grófskych domov v Uhorsku. Námestie je zakončené viac ako 50 meštianskými domami, z ktorých mnohé sa dodnes volajú podľa svojich bývalých vlastníkov. Patrí medzi ne Thurzov dom, Krupekov a Hainsov dom, kde kedysi fungovalo lýceum. Do dejín Slovenska sa zapísalo v roku 1844, kedy v ňom po prvýkrát zaznela revolučná pieseň, ktorá sa neskôr stala slovenskou štátnou hymnou.
Počas letnej turistickej sezóny priťahuje návštevníkov predstavenie o levočskej hradnej pani. Na námestí blízko Klietky hanby a evanjelického kostola herci v dobových kostýmoch vyrozprávajú smutný príbeh z dávnych časov.