Podpoľanie
Máloktorý kraj sa môže pochváliť takou pestrosťou folklórnych prejavov ako práve Podpoľanie. Folklórne tradície Podpoľania pretrvávajú dodnes, uchovávajú sa z generácie na generáciu. Ich najvýznamnejšou prehliadkou je bezpochyby festival - Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, kde sa stretajú folklórne súbory a ľudoví umelci z celého Slovenska aj iných krajín. Zdobením tu vznikali výrobky pastierskej kultúry – kapsy, opasky, biče, valašky, črpáky, zvonce, píšťaly, fujary. Tiež potreby do kuchyne, nábytok, stroje na výrobu tkanín – plátna, výšivky, ľudové kroje alebo koberce.
Lazy a salaše
Rozptýlený laznícky charakter osídlenia Detvy, masívu Poľany a jej okolia patrí k najväčším a najzaujímavejším hodnotám Podpoľania. Je to vrchársky kraj s množstvom oblastí nezasiahnutých kolektivizáciou so zachovalými tradičnými spôsobmi obhospodarovania pôdy. Vznikli tak jedinečné úzke terasovité švíky políčok, roztrúsené v kopcovitom teréne po úpätiach masívu Poľany. Najzachovalejšie a najpôsobivejšie sú bezpochyby Hriňovské lazy.
Valaská kolonizácia, salašníctvo, chov oviec a spracovanie ovčieho mlieka boli základom pre vznik bryndziarstva, ktoré pretrvalo dodnes. V súčasnosti bryndzu ako aj iné výrobky z ovčieho syra produkuje bryndziareň vo Zvolenskej Slatine. V minulosti bolo salašníctvo rozšírené najmä na horských lúkach a pasienkoch, dnes je už tradičné salašníctvo zriedkavé.
Ľudová architektúra
Spôsob osídlenia a života na lazoch bol základom osobitej sprvoti zrubovej architektúry obydlí so slamenou, neskôr šindľovou strechou. Postupne sa začal používať ohňuvzdornejší materiál – kameň. Usadlosti boli stavané do tvaru L alebo U, strechy mali presný tvar a uhly.
Senníky
Odlesnené lokality masívu Poľany boli obhospodarované tiež kosením trávy, ktorá sa sušila a priamo tu aj uskladňovala v drevených senníkoch, vynikajúcich osobitou architektúrou. Vznikal tak jedinečný komplex podhorských lúk s husto posiatymi zrubovými senníkmi.
Kostoly, zvonice, kaplnky
Patria k najlepšie zachovalým architektonickým pamiatkam Podpoľania, najstaršie sú až zo 14. storočia. Môžeme ich nájsť takmer v každom mestečku, dedinke či osade.
Ľudové umenie
Izolovanosť územia, odľahlosť obcí a lazov nútilo obyvateľov k sebestačnosti, ľudia si všetko potrebné pre život vyrábali svojpomocne z prírodných materiálov – drevo, prútie, koža, vlna, slama, šúpolie, ľan. Výtvarné cítenie a zručnosť sa rokmi neustále zdokonaľovali, výsledkom čoho je množstvo osobitých ľudových výrobkov s jedinečnými charakteristickými tvarmi, vzormi a farbami. Podpoľanie je známe stále živými folklórnymi tradíciami.
Vyrezávané drevené kríže
Prícestné a náhrobné drevené vyrezávané kríže s osobitou drevorezbou spestrujú kraj v okolí masívu Poľany, môžeme ich nájsť popri cestách a cestičkách tunajších lazov a na cintorínoch. Veľmi pekná expozícia drevených vyrezávaných krížov je nad domom smútku Detvianskeho cintorína ale aj napríklad na symbolickom cintoríne na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách.
Zdroj : INFORMAČNÉ CENTRUM SCK POĽANA.