Moravany nad Váhom
Poloha: Obec sa nachádza pri ústí potoka Striebornica na vyvýšenej terase na ľavom brehu Váhu asi 5 km východne od mesta Piešťany.
História: Podľa paleontologických a archeologických nálezov v chotári obce bolo sídlo lovcov mamutov a neskôr sídlisko kultúry volútovej a lengyelskej. Bohaté nálezy štiepaných kamenných nástrojov, zbraní, šperkov i štiepaných plastík.
Roku 1938 sa tu našla soška ženy vyrezávaná z mamutieho kla - Venuša z Moravian - ktorej vek sa odhaduje na 22 800 rokov. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Originál sošky sa nachádza v expozícii Klenoty dávnej minulosti Slovenska na Bratislavskom hrade.
Prvý písomný doklad o obci je z roku 1348 (Marwan). Patrila panstvu Tematín. V 18. storočí tu bola kompa cez Váh. Zamestnaním obyvateľstva bolo poľnohospodárstvo.
Pamiatky: V obci je monumentálny renesančný kaštieľ zo 16. storočia neskôr zbarokizovaný. Roku 1881 do povalového priestoru vstavali tretie poschodie a na východnej strane pristavili vežu, na západnej kaplnku (1871-73) s renesančným zariadením z konca 16. storočia. Po roku 1964 bol zrekonštruovaný. V anglickom parku pri kaštieli sú rozmiestnené plastiky slovenských i zahraničných umelcov.
"Horný kostol" je najstaršou pamiatkou obce. Nachádza sa na kopci uprostred cintorína, pôvodne stredoveký. V roku 1756 pristavaná baroková kaplnka. Koncom 18. storočia klasicisticky prestavaný
"Dolný kostol" Ružencovej Panny Márie pochádza z rokov 1866-73. Veža pristavaná v roku 1903.
Príroda: V doline potoka Striebornica malá vodná nádrž, okolo nej rekreačná oblasť. Na konci Výtockej doliny malé krasové územie - Sokolie skaly. V severozápadnej časti obce chránený prírodný výtvor Veľký jarok, významné paleontologické nálezisko.
Z Moravian vedie náučný chodník s odpočívadlami na Trhovičnú lúku (sedlo Gajdy), tu sa napája na Stojslavov náučný chodník vedúci do Nitrianskej Blatnice.