Nízke Tatry
Národný park Nízke prináša množstvo nádherných turistických trás, hlavne po hrebeni tohto pohoria. Pekné doliny a množstvo krasových javov vás tu tiež neminú.
Z južnej strany tvorí historickú aj administratívnu hranicu Liptova hrebeň Nízkych Tatier. Toto pohorie ponúka možnosti v lete pre turistov (aj náročnejších), v zime zase množstvo možností na lyžovanie a zimné športy na Chopku či v Jasnej. Nachádzajú sa tu tiež známe Demänovské jaskyne.
Najkrajšou túrou v Nízkych Tatrách je hrebeňovka "Cesta hrdinov SNP", ktorá sa začína v Telgárte, pokračuje na Kráľovu hoľu - Orlová - Andrejcová (je tu turistická útulňa, na ktorej sa dá prespať) - Veľká Vápenica - Homôľka - Ramža (je trochu mimo značky, turistická útulňa) - Bacúšske sedlo (je tu chata) - Čertovica - Chata Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom (doporučujeme na nocľah) - Krupove sedlo - Ďumbier (2043 m n. m. - najvyšší vrch Nízkych Tatier) - Chopok (Kamenná chata - dá sa tam lacno najesť i prespať) - Dereše - Poľana - Kotliská - Chabenec - Sedlo Ďurkovej (turistická útulňa) - Veľká Chochoľa - Malá Chochoľa - Prašivá - Donovaly. Na túto trasu doporučujeme minimálne 4 dni - pre fyzicky zdatnejších turistov.
Podľa všeobecne záväznej vyhlášky o Návštevnom poriadku Národného parku Nízke Tatry je jednorazové prenocovanie a postavenie stanov počas prechodu hrebeňom možné na nasledovných miestach:
a) Predné sedlo pod Kráľovou hoľou
b) sedlo Andrejcová - turistická útulňa (prameň, nádoba na odpadky)
c) sedlo Priehyba - turistický prístrešok (prameň)
d) sedlo Ramža - turistická útulňa (prameň, suché WC, nádoba na odpadky)
e) sedlo Čertovica v priestore za motorestom (WC, voda)
f) pod sedlom Ďurková pri turistickej chate Ďurková (prameň, suché WC, občerstvenie)
g) sedlo Hiadeľské (prameň)
h) osada Magurka blízko turistickej chaty Magurka (prameň, stravovanie, ubytovanie, WC)
Chata Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom (1.740 m.n.m.)
Kamenná chata pod Chopkom (2.000 m.n.m.)
Táborenie je možné tiež v Autocampingoch: Bystrina - Pavčina Lehota, Tále, Kamzík - Donovaly, Poľana - Malužiná, Vavrišovo, Pohorelská Maša, Nemecká a Borová Sihoť.
Medzi najatraktívnejšie vyhliadkové body patria:
Ďumbier (2043 m n. m.) - najvyšší vrch Nízkych Tatier
Chopok (2024 m n. m.)
Kráľova hoľa (1946,1 m n. m.)
Orlová (1840,4 m n. m.)
Poľana (1889 m n. m.)
Kotliská (1937 m n. m.)
Chabenec (1955 m n. m.)
Prístup do Nízkych Tatier závisí od každého individuálne, pretože do Nízkych Tatier sa môžte vydať z mnohých miest. Uvedieme len pár príkladov, ktoré sú najlepšími východiskovými bodmi - Liptovský Ján, Demänovská dolina, Donovaly, Liptovská Lužná, Mýto pod Ďumbierom, Trangoška, Čertovica, Horehronské mestá a dediny