SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Považská Bystrica 

Okres Považská Bystrica – oblasť, v ktorej sa snúbi romantická, malebná príroda s bohatou históriou, architektúrou a ľudovými tradíciami

Okres Považská Bystrica sa rozprestiera na ploche 462,89 km2 v severozápadnej časti Slovenska, v severnej časti Trenčianskeho kraja. Hospodárskym a kultúrnym centrom okresu je mesto Považská Bystrica so 44 tisíc obyvateľmi, ležiace v nadmorskej výške 288 m n. m.

V písomných dokumentoch sa obec prvýkrát objavuje 13. júla 1330, ale ľudia sa na tomto mieste usadili už oveľa skôr. História Považskej Bystrice je úzko spätá s Považským hradom, postaveným v 13. storočí na skalnatom ostrohu v tesnej blízkosti mesta. V pôvodnej trhovej obci žilo veľa remeselníkov a obchodníkov, v r. 1435 obec získala od kráľa Žigmunda viaceré mestské privilégiá. V r. 1458 kráľ Matej Korvín daroval mestečko Ladislavovi Podmanickému. Tým začína storočné panstvo rodu Podmanických na Považskom hrade. Ladislavov syn Ján dal v meste postaviť gotický kostol. Koncom 19. storočia sa mesto začína rozrastať, vznikajú niektoré menšie podniky ako továreň na rybie konzervy, rozširujú sa pálenice a mlyny.

V súčasnosti má okres prevažne priemyselný charakter, prosperuje tu rad firiem rôzneho zamerania.

Za prírodným bohatstvom tohto regiónu sa musíte vydať do priľahlých dolín Strážovských vrchov a Javorníkov. Marikovská, Papradnianska, Domanižská, Pružinská dolina a dolina Manínskeho potoka sa lúčovite napájajú na mesto. Malebné zákutia ukryté hlboko v horách sú príjemným pozastavením pri turistických potulkách. Lesy tu prekypujú hojnosťou lesných plodov, sú plné srnčej, jelenej, muflonej a diviačej zveri. Na svoje si tiež prídu hubári a rybári. Vzácne a výdatné podzemné zdroje minerálnej a pitnej vody sú známe aj za hranicami Slovenska.

Nádhera a tajomnosť hustých lesov ako aj vzdušných, voňavých brezových hájov lákajú najmä peších turistov. Pre tých najzdatnejších tunajšia príroda ponúka množstvo panoramatických výhľadov. Medzi Malým a Veľkým Manínom sa ukrýva hneď niekoľko celoslovenských NAJ. Najužší kaňon Manínska tiesňava a najväčší skalný previs v Kostoleckej tiesňave. Skalné zátišia, mnohokrát dostupné len s pomocou rebríkov, vynikajúce vo farbách jesene, nájdete v Súľovských skalách. Pre návštevníkov mesta sú príťažlivé historické a architektonické pamiatky, zachovaná ľudová kultúra v okolitých obciach a prímestské rekreačné oblasti. Považská Bystrica ponúka bohatý výber ubytovacích a stravovacích služieb, široké možnosti kultúrneho a športového vyžitia. Región má kúzlo pre turistu v každom ročnom období. Nezáleží na tom, v ktorom z nich sem zavítate. Záleží na tom, či chcete relaxovať, športovať, poznávať alebo sa len tak prechádzať a nechať sa okúzlovať panenskou prírodou.

Z hľadiska kultúrno-historických hodnôt (kultúrno – historické pamiatky, ľudové zvyky, architektúra, remeslá), čaká na návštevníkov široká ponuka. Zachovanie tradičnej remeselnej výroby, ľudových zvyklostí a obyčajov dáva návštevníkom podujatí ako je folklórny festival „Otvára sa letu brána“, Marikovské a Praznovské folklórne slávnosti, tradičný Považskobystrický jarmok zabudnúť, kde je hranica medzi minulosťou a súčasnosťou. Nech už sa z Považskej Bystrice vydáte ktorýmkoľvek smerom, všade budete nachádzať osobitú ľudovú architektúru, ktorá je symbolom rovnováhy medzi prírodou a ľuďmi. Nie je to zabudnutý región, ani sa tu nezastavil čas, ako by sa mohlo na niektorých samotách na prvý pohľad zdať. Tým prvým pohľadom práve všetko začína...


Poznámka: Materiály poskytla Turistická informačná kancelária Považská Bystrica. 
TOP 3 atrakcie v okolí
Manínska tiesňava
Dolina
Kostolecká tiesňava
Dolina
Dúpna jaskyňa
Jaskyňa

Ubytovanie v okolí
Objekt 864
Kúpeľný hotel
50 €/noc
Objekt 2906
Kúpeľný hotel
50 €/noc
Objekt 863
Kúpeľný hotel
53 €/noc


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.