SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Moravany nad Váhom 
Fotogalérie Moravany nad Váhom

Moravany nad Váhom

Poloha: Obec sa nachádza pri ústí potoka Striebornica na vyvýšenej terase na ľavom brehu Váhu asi 5 km východne od mesta Piešťany.

História: Podľa paleontologických a archeologických nálezov v chotári obce bolo sídlo lovcov mamutov a neskôr sídlisko kultúry volútovej a lengyelskej. Bohaté nálezy štiepaných kamenných nástrojov, zbraní, šperkov i štiepaných plastík.

Roku 1938 sa tu našla soška ženy vyrezávaná z mamutieho kla - Venuša z Moravian - ktorej vek sa odhaduje na 22 800 rokov. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Originál sošky sa nachádza v expozícii Klenoty dávnej minulosti Slovenska na Bratislavskom hrade.

Prvý písomný doklad o obci je z roku 1348 (Marwan). Patrila panstvu Tematín. V 18. storočí tu bola kompa cez Váh. Zamestnaním obyvateľstva bolo poľnohospodárstvo.

Pamiatky: V obci je monumentálny renesančný kaštieľ zo 16. storočia neskôr zbarokizovaný. Roku 1881 do povalového priestoru vstavali tretie poschodie a na východnej strane pristavili vežu, na západnej kaplnku (1871-73) s renesančným zariadením z konca 16. storočia. Po roku 1964 bol zrekonštruovaný. V anglickom parku pri kaštieli sú rozmiestnené plastiky slovenských i zahraničných umelcov.

"Horný kostol" je najstaršou pamiatkou obce. Nachádza sa na kopci uprostred cintorína, pôvodne stredoveký. V roku 1756 pristavaná baroková kaplnka. Koncom 18. storočia klasicisticky prestavaný

"Dolný kostol" Ružencovej Panny Márie pochádza z rokov 1866-73. Veža pristavaná v roku 1903.

Príroda: V doline potoka Striebornica malá vodná nádrž, okolo nej rekreačná oblasť. Na konci Výtockej doliny malé krasové územie - Sokolie skaly. V severozápadnej časti obce chránený prírodný výtvor Veľký jarok, významné paleontologické nálezisko.

Z Moravian vedie náučný chodník s odpočívadlami na Trhovičnú lúku (sedlo Gajdy), tu sa napája na Stojslavov náučný chodník vedúci do Nitrianskej Blatnice.Výber z fotogalérie k objektu
(klikni na fotku pre úplnú fotogalériu)
Moravany nad Váhom Moravany nad Váhom Moravany nad Váhom Moravany nad Váhom


 
TOP 3 atrakcie v okolí
Veľký jarok
Príroda
Piešťany
Mesto/Obec
Kostolec - Ducové
Pamiatka

Ubytovanie v okolí
Objekt 855
Kúpeľný hotel
57 €/noc
Objekt 2081
Kúpeľný hotel
51 €/noc
Objekt 856
Kúpeľný hotel
60 €/noc

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.