SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Spiš 

Spiš patrí medzi turisticky najatraktívnejšie miesta nielen na Slovensku, ale v celej strednej a východnej Európe. Tento región je popretkávaný unikátnymi historickými pamiatkami a prírodnými zákutiami európskeho i svetového významu, skvelou gotikou a na svoje si tu v každom ročnom období určite prídu aj milovníci prírody a vyznavači horských športov.

Starobylá Levoča patrí medzi najkrajšie slovenské mestá. Na jej historickom námestí je viac ako 50 gotických, renesančných a ranobarokových patricijských domov s arkádovitými vnútornými dvormi. Preslávili ju najmä diela rezbárskeho Majstra Pavla a jeho oltár sv. Jakuba, ktorý je s výškou 18,6 m  najvyšším neskorogotickým oltárom na svete. Nachádza sa tu i Klietka Hanby alebo bývalá levočská radnica s arkádami, v ktorej je dnes Múzeum Spiša.

Spišský hrad patrí medzi najväčšie kultúrne a historické pamiatky na celom území Slovenska a právom sa spolu so Spišskou Kapitulou a Kostolom sv. Ducha v Žehre ocitol na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tento majestátny hrad predstavuje najväčší hradný komplex v strednej Európe. Podľa archeologických výskumov bol vrch, na ktorom sa vypína Spišský hrad, osídlený už v mladšej dobe kamennej. 

Neďaleko Spišského hradu sa nachádzajú sídla Spišské Podhradie a Spišská Kapitula. Z malej podhradskej obce sa neskôr vyvinulo samostatné mestečko Spišské Podhradie a stalo sa centrom remeselníctva a samozrejme  aj poľnohospodárstva.

Menšia obec Spišská Kapitula je známa predovšetkým vzácnymi objektmi. V tomto cirkevnom "meste" sa nachádza Katedrála sv. Martina, jedna z najstarších gotických stavieb na Slovensku, barokovo prestavaný biskupský palác a hodinová veža.

Návštevníci Spiša nesmú obísť ani prekrásny gotický kostolík Ducha svätého v Žehre. Cirkevná pamiatka zo 14. storočia má celý interiér zdobený freskami, ktoré zachytávajú hlavné biblické výjavy a náboženské pravdy.

Na Spiši sa tiež nachádza Slovenský raj, jeden z najznámejších a najkrajších národných parkov Slovenska, so špecifickými drevennými rebríkmi, zurčiacimi potokmi, skalnými stenami, známy svojimi hlbokými roklinami s mnohými vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Slovenský raj je bohatý na rôzne povrchové a podzemné krasové javy - rôzne skalné veže, ihly, vysoké steny, priepasti a jaskyne (Stratená jaskyňa je najdlhšia a najmohutnejšia jaskyňa na Slovensku). 

Na početných turistických chodníkoch sa turisti stretnú so špecifickými, drevennými rebríkmi, ktoré pomáhajú prekonávať prevýšenia v tiesňavách so zurčiacimi potokmi. Nezabudnuteľným je tiež známy Tomašovský výhľad.

V južnej časti národného parku sa nachádza vodná nádrž Palcmanská maša, ktorá ponúka ideálne možnosti pre rybárov ako aj vyznavačov vodných športov. Neďaleko od nej môžu turisti nájsť unikátny klenot Slovenského raja - Dobšinskú ľadovú jaskyňu s prekrásnou ľadovou výzdobou.

Typické spišské i Slovenské jedlá v jedinečnom prostredí ponúka Spišský salaš, ktorý nájdete na ceste zo Spišského Podhradia smerom na Levoču. Môžte tu ochutnať typické bryndzové halušky, bryndzové pirohy, domácu zabíjačku, korbáčiky alebo iné špeciality.

Spišom prechádza Gotická cesta, ktorá Vás prevádza po gotických pamiatkach regiónu. Táto trasa je označená hnedými tabuľami s piktogramom - gotickým oknom s charakteristickou lomenou klenbou. Spišom vedie okruh od Spišskej Novej Vsi cez Levoču, Spišské Podhradie po Gelnicu. Žial, Gotická cesta ešte nie je celkom dobudovaná a nie všetky služby sú tu ideálne a kvalitné.

Čo by ste si nemali nechať na Spiši ujsť!

- gotické pamiatky na Gotickej ceste
- Levoča - oltár sv. Jakuba od Majstra Pavla, Klietka hanby, levočská radnica
- Spišský hrad, Spišská Kapitula, Kostolom sv. Ducha v Žehre - UNESCO pamiatky
- zrúcaniny Gelnického hradu, budova Starej radnice v Gelnici
- Slovenský raj - turistika, cykloturistika, Tomašovský výhľad, drevené rebríky, priepasti
- turistika Volovské vrchy, Levočské vrchy, Spišsko-Gemerský kras
- lyžovanie - SKI Plejsy Krompachy, Kojšovská hoľa
- cykloturistika - celý Spiš
- Stratená jaskyňa
- vodná nádrž Palcmanská maša
- Dobšinská ľadová jaskyňa
- Spišský salaš
- jazda na koni - Spišské Podhradie, Spišská Nová Ves, Dobšinská ľadová jaskyňa
 
TOP 5 atrakcie v okolí
Levoča
Mesto/Obec
NP Slovenský Raj
Národný park
Slovenský Raj
Hory
Spišská Nová Ves
Mesto/Obec

Ubytovanie v okolí
Objekt 1417
Kúpeľný hotel
27 €/noc
Objekt 330
Hotel
27 €/noc
Objekt 916
Penzión
11.62 €/noc


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.