SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Gazdovský dvor na Myjave 
Fotogalérie Gazdovský dvor na Myjave

Kopaničiarska svadba
Zabíjačka
Udupávanie humna

Gazdovský dvor sa nachádza na mieste, kde bol pôvodný gazdovský dvor už v 18. storočí. Leží v peknom prostredí myjavského regiónu vedľa evanjelického kostola v Turej Lúke, ktorá bola osídlená už v 16. storočí. Myjavský región má bohatú históriu a kultúrne tradície. Turá Lúka bola založená v roku 1580 a časom mala dokonca i svoju kúriu, farnosti, notárstvo, významné osobnosti i svoje kopaničiarske osídlenie. Od roku 1980 sa spojila s mestom Myjava a stala sa jej prímestskou časťou.

Gazdovský dvor prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Zrekonštruovaný objekt však nie je iba statickou ukážkou zachovania bývania, tradícií a zvyklostí, ale žije svojim životom poľnohospodárskej usadlosti z rokov 1900 - 1950. Teda v rokoch pred prvou svetovou vojnou až do začiatku kolektivizácie, ktorá neobišla ani tieto miesta.

O Gazdovský dvor sa stará jeho gazda s gazdinou, ktorá každého pocestného pohostí aspoň štamperlíkom, či mastným chlebom. Od jari až do zimy je okolo hospodárstva stále čo robiť. Ovce, kozy, sliepky, zajace a samozrejme pes v búde, voz, sane, rajtár, brány, šečkovica, mlátačka, hrstovačka, hrabačka... to všetko do gazdovského dvora patrí.

A po robote nie je ani o zábavu počas celého roka núdza. Každý sa môže pridať napríklad medzi svadobčanov na tradičnej kopaničiarskej svadbe, zúčastniť sa zabíjačky, fašiangov, veľkonočnej šibačky, majálesu, dožinkov, dupania humna, drápačiek peria, či vyskúšať si varenie slivkového lekváru a slivkových gulí, viazanie myjavských dievčenských ručníkov alebo si obliecť myjavský kroj. Pri tom si môže zatancovať pri kopaničiarskej muzike i okoštovať dobré myjavské pálené.

Na rekonštrukcii Gazdovského dvora sa podieľali domáci obyvatelia spolu s domácimi firmami. Takmer všetok mobiliár v interiéri a exteriéri Gazdovského dvora pochádza z darov obyvateľov Myjavy - Turej Lúky, no i Starej Myjavy, Brestovca, Rudníka, Vrboviec a iných obcí myjavského regiónu. Sú to veci, ktoré prešli ich rukami a prostredníctvom nich tu zostáva i kus ich života.Výber z fotogalérie k objektu
(klikni na fotku pre úplnú fotogalériu)
Logo Otváracie hodiny Gazdovský dvor Gazdovský dvor Gazdovský dvor


 
TOP 3 atrakcie v okolí
Myjava
Mesto/Obec
Stará Myjava
Vodná nádrž
Brestovec
Vodná nádrž

Ubytovanie v okolí
Objekt 1783
Kúpeľný hotel
25 €/noc
Objekt 1784
Rekreačné stredisko
50 €/noc
Objekt 1952
Chata
9.96 €/noc

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.