SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Lodný mlyn Kolárovo 

Plávajúce (lodné) mlyny mali podobné konštrukcie a pracovali na rovnakých princípoch ako klasické vodné mlyny. Rozdiel pozostával len v umiestnení hnacieho, prevodového a mlecieho zariadenia, ktoré sa nachádzali na dvoch pevne spojených lodiach kotviacich na vodných tokoch. Konštrukcie lodných mlynov pochádzajú ešte z Byzanskej ríši.

Tento mlyn je po komplexnej rekonštrukcii, má pevnú konštrukciu umiestnenú na oceľových plavákoch, aby odolal ľadovým krám, nárazovým vlnám z prechádzajúcich lodí i storočnej vode. Zároveň je konštruovaný tak, aby uniesol nielen technické zariadenie a mlynára, ale aj celú skupinu návštevníkov. Pri jeho rekonštrukcii sa dôraz kládol na zachovanie pradávnych technologických postupov a verné vyobrazenie technického vybavenia mlyna.

Pozostáva z troch častí. Prvou je  mlynské koleso so šírkou 5 m, ktorého dômyselné uloženie zabezpečuje jeho stály ponor, a teda nepretržite optimálne využívanie vodnej energie. Na väčšej lodi je uložený prevodový mechanizmus, čo je ďalšia časť technického vybavenia mlyna. Poslednou sú samotné mlynské kamene uložené v drevenom obale – lube. Rôznymi nastaveniami je možné získať múku rozdielnej hrúbky či krupicu. Keďže podobné konštrukcie vyžadovali dobré a presné technické myslenie, sú mlynári, ktorí si tieto mlyny sami stavali, právom pokladaní za priekopníkov technickej inteligencie.

Dnes sa lodný mlyn v Kolárove využíva na ekologickú výučbu detí a mládeže. V prípade záujmu o jeho prehliadku je potrebné kontaktovať Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny – ZO Drop v Kolárove (tel.:035/ 777 20 45).
 
TOP 3 atrakcie v okolí
Komárno
Termálne kúpalisko
Námestie Európy v Komárne
Pamiatka
Rímsky vojenský tábor Iža
Pamiatka

Ubytovanie v okolí
Objekt 1173
Apartmán
14 €/noc
Objekt 1893
Kúpeľný hotel
50 €/noc
Objekt 1326
Kúpeľný hotel
34 €/noc

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.