SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Kostolec - Ducové 
Fotogalérie Kostolec - Ducové

Kostolec

Poloha: Názov Kostolec nesie ostrožný výbežok pohoria Považský Inovec s výškou 240 m.n.m. vypínajúci sa nad obcou Ducové. Svojou polohou dominuje priľahlej časti Považia a poskytuje nádherný výhľad na široké okolie.

História: Vďaka výhodnému postaveniu v blízkosti dôležitých dávnovekých ciest, predovšetkým považskej vetvy tzv. veľkej jantárovej cesty - spájajúcej severnú a južnú Európu. Ostroh sa stal obývaným miestom vo viacerých obdobiach praveku a včasnej doby dejinnej.

Súvislý prehľad o vývoji osídlenia priniesol systematický archeologický výskum, ktorý na lokalite realizoval Archeologický ústav SAV v Nitre v rokoch 1968-72 a 75.

Stopy osídlenia pochádzajú už zo staršej doby kamennej (22 000 p.n.l) respektíve aj neskoršej doby kamennej (2000 p.n.l.)

V mladšej dobe bronzovej (1100 p.n.l.) tu jestvovalo významné hradisko velaticko-baierdorfskej kultúry, opevnené mohutným valom a priekopou vo vnútri areálu so sídliskom a výrobnými zariadeniami. Pozornosť si zasluhujú aj stopy osídlenia z doby rímskej (2-3 storočie n.l.).

Kľúčovú úlohu zohral Kostolec vo veľkomoravskom období (9.storočie - začiatok 10. storočia) Vzniklo tu opevnené včasnofeudálne veľmožské sídlo - dvorec s obytnou zástavbou a vlastníckym kostolom s malým pohrebiskom príslušníkov vládnucej vrstvy. Išlo o mocensko-správne stredisko, na ktoré sa viazali poľnohospodárske a remeselné osady v okolí. Kostolec sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie nateraz známe pamätníky veľkomoravskej kultúry na Slovensku.

Po zániku dvorca od druhej polovice 10. storočia do 14. storočia, nachádzalo sa na lokalite pohrebisko viacerých okolitých včasnostredovekých osád. V 15. storočí tu vzniklo niekoľko hospodárskych stavieb a plošina sa príležitostne pre svoju dobrú polohu využívala aj pre vojenské účely.

Popis: Nachádza sa tu čiastočne zrekonštruované palisádové opevnenie, základy predrománskej rotundy a niekoľkých hospodárskych budov. Lokalita patrí pod správu Balneologického múzea v Piešťanoch. Krásny výhľad do všetkých strán.

Prístup: Priamo z obce Ducové po vyznačenej ceste (tiež žltá odbočka cyklotrasy), alebo odbočka modrej značky na začiatku obce Hubina.Výber z fotogalérie k objektu
(klikni na fotku pre úplnú fotogalériu)
 Kostolec Kostolec Kostolec Kostolec Kostolec


 
TOP 3 atrakcie v okolí
Považský Inovec
Hory
Balneologické múzeum Piešťany
Múzeum
Piešťany
Mesto/Obec

Ubytovanie v okolí
Objekt 855
Kúpeľný hotel
57 €/noc
Objekt 2081
Kúpeľný hotel
51 €/noc
Objekt 856
Kúpeľný hotel
60 €/noc

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.