SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Skanzen Valaská Belá - sklárska ručná výroba 

Skanzen Valaská Belá - sklárska ručná výroba -

V minulosti existovalo na Slovensku veľa sklárskych hút. V roku 1747 založili trenčianski jezuiti sklársku hutu v osade Gápel, ktorá patrí pod obec Valaská Belá, kde až do roku 1929 vyrábali okrem tabuľového skla aj fúkane duté sklo. Potom prešla výroba do obce Valaská Belá.

Spolok Sklenný sen pokračuje v tradícii tohto kraja tak, že zriadil unikátny malý sklársky skanzen, jediný na Slovensku zo živou ukážkou výroby. Tu môžete vidieť ako sa kedysi fúkalo sklo, ako sa tvarovalo a zdobilo. Aké kovové nástroje a drevené pomôcky používali naši predkovia. 

SKANZEN PONÚKA?

Ručne fúkané a zdobené sklo - V sklárskej peci sa pri teplote 1450°C zmení kremeň, sóda a vápenec na sklovinu. Tá sa naberá na sklársku píšťalu a pomocou nej sa rozfukuje tvar buď do drevenej formy, alebo sa môže tvarovať voľne od ruky. Rôznymi starými technikami sa dá ešte za tepla prilepovať žeravé sklo a pridávať farebný rubín, čím vznikajú rozličné ozdoby a originálne výrobky zo skla.

Ak chcete spoznať tajomstvo z čoho a ako vzniká sklo, u nás máte šancu toto vidieť zblízka. Vyrobené suveníry a darčeky zo skla, ktoré vzniknú pri ukážke, sú na predaj priamo u nás za výhodné ceny.

Ako sa vyrába sklo?

Tak túto otázku si určite položil nejeden z Vás. Ak aj nie, máte práve jedinečnú príležitosť získať na ňu odpoveď.

Základnou surovinou pre výrobu skloviny je zmes, nazývaná sklársky kmeň s približným zložením : 50% piesok (kremeň alebo oxid kremičitý), 16% sóda (uhličitan sodný), 12% vápenec (uhličitan vápenatý), 18% recyklované sklo (rozdrvené črepy). Táto zmes sa taví pri teplote okolo 1 500 °C a ďalej sa spracováva liatím alebo fúkaním. Suroviny sa miesia a tavia v peciach na sklovinu, ktorá sa tvaruje buď ručne sklárskou píšťalou, alebo zväčša už strojovo, lisuje, valcuje a leje sa. Výrobky sa ochladia a zdobia brúsením, rezaním, rytím, leptaním, maľovaním a zlátením.

Ak máte záujem navštíviť našu remeselnú dielničku a spraviť si tak výlet do krásnej prírody Valaskej Belej, kde okrem nás môžete navštíviť občerstvenie na Kline, kde je zriadená starodávna krčmička pre okoloidúcich, alebo môžete navštíviť i blízku obec Gápel, kde je taktiež možnosť občerstvenia v krásnej prírode, kontaktujte jediný sklársky skanzen na Slovensku:

Adresa:
Spolok SKLENNÝ SEN
Peter Dolinaj
Valaská Belá 20
972 28      

Tel.: +421 (0)46 545 81 82
Mobil: +421 (0)907 198 433
E-mail: dolinaj@sklennysen.sk

Zahlásiť sa môžu žiaci základných či stredných škôl, zájazdy pacientov z rôznych liečebných zariadení, rodinky, ktoré majú záujem vidieť priamo majstra sklára, Petra Dolinaja, pri práci a pod. U nás si taktiež máte možnosť zakúpiť cenovo prijateľný výrobok podľa vlastného výberu, čím podporíte chod našej remeselnej dielne SKLENNÝ SEN.

Termín návštevy je potrebné dohodnúť vopred.
 


Poznámka: text Peter Dolinaj 
Ubytovanie v okolí
Objekt 2906
Kúpeľný hotel
50 €/noc
Objekt 920
Rekreačné stredisko
6.64 €/noc
Objekt 912
Apartmán
8.3 €/noc

TOP 3 atrakcie v okolí
Nízke Tatry
Hory
NP Nízke Tatry
Národný park
NP Muránska Planina
Národný park

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.