SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Hrušovský náučný chodník 

Prepája najstaršie pamiatky ľudovej architektúry s miestami dávnych hospodárskych prác a remesiel. Jeho návštevníkom sprostredkúva informácie o priebehu osídľovania miestnych lazov, o živote na dedine v minulosti, a predstavuje prácu remeselníkov (kováča, roľníka, vinohradníka, uhliara), ale i domácej gazdinej.

Chodník má dĺžku 6 km (zelená značka). Cesta začína v dedine pri kováčskej vyhni z 19. storočia, pokračuje malebnou prírodou hrušovských lazov a končí opäť v dedine na odpočívadle vedľa pieskovcových pivníc. V prípade záujmu prehliadku a vstup do jednotlivých objektov zabezpečia návštevníkom pracovníci obecného úradu.

Stanovištia náučného chodníka: 1. Kováčska vyhňa – prezentácia kováčskeho remesla v obecnej dielni zrekonštruovanej v pôvodnom štýle; 2. Ľudový dedinský dom (kultúrna pamiatka) – obnovený dobovo zariadený kamenný dom s pivnicou; 3. Kamenné pece – priblíženie dávneho spôsobu pečenia chleba v kamenných peciach; 4. Laznícke gazdovstvo v osade Lazy – kamenný dom roľnícka z roku 1878 so slamenou strechou; 5. Uhliarska míľa – prezentácia práce uhliarov pri výrobe dreveného uhlia; 6. Laznícka drevenica – najstaršie zachované laznícke letné obydlie roľníka v osade Jablonec; 7. Vyhliadka na Prašnom vrchu – pohľad na lazy z rozhľadne; 8. Kalvária na kopci Stráňa – popis cirkevných pamiatok Kalvárie a rímskokatolíckeho kostola Všetkých svätých z r. 1762. Výhľad na dedinu pod Kalváriou; 9. Tufopieskové pivnice – miestna zaujímavosť. Dokumentujú prácu vo vinohrade a pivniciach. Návštevníkom je umožnená vonkajšia i vnútorná prehliadka komplexu pivníc spolu s odpočinkom pod prístreškom.

Okrem náučného chodníka vedie z Hrušova tiež chodník turistický (modrá značka, č. 2637). Cieľovým miestom je Čabradský hrad, najnižšie položené miesto celej trasy (305 m). Celková dĺžka chodníka je 13 km po nenáročnom teréne, a preto je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Prechádzku je možné v prípade potreby prerušiť na ktorejkoľvek z troch autobusových zastávok ležiacich na trase. Najobľúbenejšie stanovištia sú pieskovcové pivnice, Prašný vrch (odpočívadlá) a samotný hrad Čabraď (prírodná rezervácia) .

 


 
Ubytovanie v okolí
Objekt 2908
Kúpeľný hotel
23 €/noc
Objekt 2687
Kúpeľný hotel
35 €/noc
Objekt 946
Kúpeľný hotel
47 €/noc

TOP 3 atrakcie v okolí
Hrušov
Mesto/Obec
Dudince
Mesto/Obec
Sebechleby
Mesto/Obec

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.