SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Turistika v Pieninách a okolí 

Prielom Dunajca
Národná prírodná rezervácia s rozlohou 360 ha, ktorú tvoria lesné komplexy medzi Červeným Kláštorom a obcou  Lesnica. Je to najhodnotnejšie územie PIENAPu, so zachovalími riečnymi terasami, bralami, skalnými výtvormi s osobitou flórou a faunou, majúce charakter kaňónu so zakliesnenými meandrami Dunajca.

Náučný chodník " Prielom Dunajca" je jedna z najstarších rezervácií Slovenska, pôvodne vyhlásená v roku 1932, nazývaný aj ako "Pieninská cesta". Začína v Červenom Kláštore, má dĺžku 7 km s 10 zastávkami a prevýšením 30m. Je vhodný pre peších a v lete aj pre cyklturistov. Trasa trvá peši cca 2 hodiny s cielom pri odbočke k obci Lesnica. Odtial vedie komunikácia do poľského kúpeľného mestečka Szczawnica. Jednou zo zastávok je "Storočný prameň", ten kto sa z neho napije, bude sto rokov žiť. Takto sa to traduje v povesti o tomto silnom nezamŕzajúcom krasovom prameni. "Jánošíkov skok". Povesť hovorí, že Juro Jánošík príjmal do svojej družiny len toho, kto dokázal na tomto mieste preskočiť Dunajec. Tento úsek sa nachádza pod Ostrou skalou, koryto rieky sa  tu zúžuje a zrýchľuje, šírka je 10 m a hĺbka až 12 m. Skalné veže "Sedem mníchov"na juhozápadnej strane Holice (828 m.n.m..). Povesť hovorí, že mnísi skameneli vo chvíli, keď sa hriechom vedení zakrádali k mníške, ktorej siluetu videli na druhej strane koryta rieky, v skalnej stene Facimiechu.  
 
Brajków Gróń - Poľsko  716 m.n.m. 
Nachádza sa v Czorsztyńskych Pieninách. Turistický chodník na vrchol je veľmi známi a masovo navštevovaný. Trasa vedie zo Szromowiec Niżnych (obec oproti Červenému Kláštoru cez Dunajec, príjazd autom cez Lysu nad Dunajcom), popri chate Trzy Korony, cez sedlo Szopka 780 m.n.m. ( Przełęcz Szopka / Chwała Bogu) na Bajków Groń.Výstup po žltej značenej trase, späť môžme po modrej turistickej trase cez Zamek Pieniński na Zamkowej Góre 799 m.n.m., na Ostry Wierch 851 m.n.m. a zelenou trasou k chate Trzy Korony a do Szromowiec Niżnych.  (cca 4,30 hod.celá trasa) Zamkowa Góra - severovýchodne od Troch korún, klínový vrch. Na jeho severnom vrchole sú zrúcaniny hradu, ktorý sa radí medzi najvyššie položené hrady v Poľsku. Husiti hrad zničili v prvej polovici 15. storočia.

Jezerské jazero   919 m.n.m.
Prírodná rezervácia s rozlohou 2,18 ha, jazero vzniklo prirodzeným zosuvom flyšových hornín. Trasa vedie z Jezerska po zelenej trase k Jezerskému jazeru (cca 1,20 hod.). Späť môžeme po tej istej trase, alebo pokračovať po zelenej až k lyžiarskému stredisku (cca 1,45 hod.). 
 
Priehrada Niedzica - Jezioro Sromowskie 
V Sromowcach Wyżnych sa napojíme na trasu z miestnej časti Kąty, kde je poľský pltnícky prístav, odkial poliaci zahajujú splav Dunajca. Odbočíme smerom k priehrade a po červenej značke sa dostaneme k Zamku Niedzeca. Späť po tej istej trase k lyžiarskému stredisku Poľana Sosna, pri hrničnom prechode Lysa nad Dunajcom. (cca 2 hod.)  
 
Tri koruny   (Trzy Korony)  982 m.n.m. 
Najvýraznejší, najzaujmavejší a najreprezentatívnejší  vrch Pienin. Scenériu vrchu tvorí päť skalných veží so 100 m vysokými stenami. Na najvyžšej veži Okrąglica (Okrúhla) je vyhliadková galéria, ktorá umožňuje výhľad na Tatry, Spišskú Maguru, Beskid Sądecki a Gorce. Za vstup na vyhliadku sa vyberá vstupné.

Turistická trasa z prístavu pĺtí na hraničnom priechode do Szczawnice. Po modrej turistickej značke cez Sokolicu 747 m.n.m., Zamek Pieniński  799 m.n.m., Ostrý vrch 851 m.n.m. k vrcholu Trzy Korony (Tri koruny) 981,9 m.n.m.  ( cca 4,10 hod. na vrchol). Turistická žlto značená trasa zo Szromowiec Niżnych (obec oproti Červenému Kláštoru cez Dunajec, príjazd autom cez  Lysu nad Dunajcom), popri chate Trzy Korony, cez sedlo Szopka 780 m.n.m. ( Przełęcz Szopka / Chwała Bogu), dalej po modrej k vrcholu Trzy Korony (Tri koruny) 981,9 m.n.m.  ( cca 2,20 hod.na vrchol)  
 
Sokolica    747 m.n.m. 
V Poľsku známa aj ako "Matka Pienin", je to  atraktívny štít s 300 m vápencovou stenou.  Skalné steny klesajú kolmými zrázami k hladine Dunajca. Z vrchulu je kruhový výhľad, za vstup na vyhliadkovú galériu sa vyberá vstupné.

Značené turistické trasy sú v niektorých úsekoch zabezpečované kotvením, vedú zo Szczawnice a Krościenka nad Dunajcem. Od prístavu pĺtí na hraničnom priechode do Szczawnice, po červenej trase cca 10 min k mostu, dalej po modrej na Sokolicu (cca 1,20 hod.)               
 
Kaňon Homole   (Wąwóz Homole) Poľsko 
Predstavuje tiesňavu z vápenca s farebnými bralnatými stenami, vysokými cca 120 m. Rozprestiera sa  v Malých Pieninách, v katastri obce Jaworki. Považuje sa po Prielome Dunajca a Troch korunách, za ďaľšiu veľkú turistickú atrakciu Pienin.

Turistická trasa zelenej značky zo Stráňan, za št.hranicou po modrej značke cez Vysoké skaly 1049,8 m.n.m., dalej odbočiť na zelenú značku do ciela trasy Wąwóz Homole ( cca 2,30 hod.). Späť po tej istej trase(cca 2,30 hod.), alebo po žltej cez osadu Biała Woda, Wąwóz  Międzyskaly, prírodnú rezerváciu Biała Woda k Slovenskej hranici, do sedla Rozdiel 802,2 m.n.m. Dalej po št.hranici až k odbočke na zelenú značku, ktorá nás dovedie do Stráňan 640 m.n.m.  (cca 4 hod.)

Vysoké skaly  (Wysokie Skałky) 1050 m.n.m. 
Známe aj ako Pamiarky, alebo Vysoká. Nachádza sa v Malých pieninách a je najvyšším vrchom pieninského bralového pásma. Výstup zo slovenskej strany je po zelenej značke od Stráňan. Z vrchu je kruhový výhľad. (cca 1,20 hod. výstup) 
 
Belianská jaskyňa
Národná prírodná pamiatka od r.1979. Jaskyňa s bohatou pestrofarebnou kvapľovou výzdobou a jazierkami. Je to najbohatšie zdobená jaskyňa Tatier. Patrý medzi najstaršie sprístupnené na Slovensku, pravdepodobne ju zlatokopi objavili v r.1731. Z celkovej dĺžky 1752 m, je sprístupnených 1275 m chodieb, priemerná teplota je + 5,2 C. Najzaujímavejší je Dóm veľkých vodopádov a jeho Hudobná sieň. Otvorená je denne okrem pondelkov a od 15.11. do 15.12. je zatvorená. 

Trasa z parkoviska (autom z Jezerska cca 31 km) k jaskyni.  (cca 20 min.) 
Turistická trasa z Jezerska po modrej značke cez zjazdovku do Bachledovej doliny, odtial po ceste do Tatranskej Kotliny (z Bachledovej doliny cca 6 km) k jaskyni. Z Tatranskej Kotliny turistická trasa po zelenej značke k chate Plesnivec 1240,6 m.n.m. (cca 1,30 hod.), po zelenej značke dalej k Veľkému Bielemu plesu 1615,4 m.n.m. (cca z chaty 1,30 hod.), po červenej trasa vedie k Chate pri Zelenom plese 1551 m.n.m. (od Veľkého Bieleho plesa cca 30 min.) 
 
Lesnica - Szczawnica
Trasa vedie z Lesnice od obecnej školy po žltej značke k štatnej hranici, dalej pokračujeme po modrej značke vpravo, po 35 minútach odbočime vľavo opäť na žltú značku (okolo vrchu Pálenica 719,2 m.n.m.) a tá nás dovedie do kúpeľného mestečka Szczawnica (cca 2 hod.). Ak na štátnej hranici odbočíme po modrej značke vľavo, tá nás privedie po 10 minútach k chate Orlica a k rieke Dunajec(cca 50min.), odtial buď do Szczawnice, Lesnice, alebo Prielomom Dunajca do Červeného Kláštora. Prielom Lesnického potoka je národná prírodná rezervácia s rozlohou 31,9 ha. Potok je dlhý necelých 6 km s veľkým množstvom vody a veľkým spádom si prerezal vo vápencovom bradle romantický prielom. Svahy potoka tvoria vysoké bralá  so strmymi stenami (vylízaná, Osobitá skala) a sutinami. Na začiatku prielomu ja turistická chata s reštauráciou (regionálna špeciality) a goralskou muzikou. Pálenica (719 m.n.m.) je strmý, zväčša zalesnený vrch nad mestečkom Szczawnica. Na severnom svahu je skokanský mostík a  sedačková lanovka. Szczawnica (450 m.n.m.)

 


 
Ubytovanie v okolí
Objekt 569
Kúpeľný hotel
45 €/noc
Objekt 568
Kúpeľný hotel
22 €/noc
Objekt 567
Kúpeľný hotel
16 €/noc

TOP 3 atrakcie v okolí
Pieninský národný park
Národný park
Osturňa
Mesto/Obec
Stará Ľubovňa
Skanzen

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.