SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Náučný chodník Vršatecké bradlá 

/ Krivoklát / - Vršatec – Vršatecký hrad – Vršatecké Podhradie – Červený Kameň – / Lednický hrad – Lednica /

Oblasť: Biele Karpaty
Najvyššie dosiahnuté miesto: 805 m n.m.
Dĺžka trasy: 12 km
Čas pochodu: 4,5 hod.
Turistická značka: modrá, žltá

Náučný chodník začína pri rekreačnom stredisku na Vršatci a končí v Červenom Kameni. Odporúčame však predĺžiť si exkurznú trasu v oboch smeroch.

Začneme v dedinke Krivoklát. Hneď za poslednými domami začína malá, ale veľmi pekná roklina. Jej zaujímavosťou je skalnatá divokosť uprostred hladko modelovaného flyšového reliéfu a taktiež penovcové terasy, vznikajúce vyzrážaním uhličitanu vápenatého na drobných ľavostranných prítokoch Krivoklátskeho potoka.

Po opustení tiesňavy pokračujeme pomerne dlho po ceste, s občasnými zaujímavými výhľadmi na Vršatec, až do záveru doliny. Krátkym strmším výstupom sa dostaneme na zelenoznačený chodník z Bolešova. Zabočíme doprava a po chvíli prídeme na lúky Bieleho vrchu. Rezervácia čučoriedkového vresoviska so vzácnym plavúňom je však z druhej, severnej strany oblého vrchu. My pokračujeme po poľnej ceste za značkami s neustálym prekrásnym výhľadom na komplex Vršateckých bradiel s hradom.

Pri chate, kde sa môžete občerstviť, sa napojíme na náučný chodník. Po ňom sa dostaneme do skalných vrát. V nich odbočíme po tvarovej značke k hradu.

Hradný kopec bol osídlený už v dobe bronzovej. Hrad sa po prvýkrát spomína v listinách z roku 1244. Často menil majiteľa. V roku 1708 došlo na hrade k náhodnému výbuchu a odvtedy je v rozvalinách.

Po prehliadke hradu sa vrátime späť na asfaltovú cestu, po ktorej zídeme do Vršateckého Podhradia. Väčšina nových domov pripomína nedávnu tragédiu, keď v roku 1932 požiar zničil skoro celú dedinu. Podľa modrých značiek prejdeme obcou a pomedzi polia pokračujeme do sedla pod Chotúčom. Po celej ceste nás sprevádza prekrásna panoráma Vršateckých bradiel, ktoré sa rozkladajú tesne nad poliami po ľavej strane chodníka.

Pri zostupe zo sedla opustíme modré značky, ktoré pokračujú po poľnej ceste a odbočíme doľava slabo znateľným chodníkom. Tesne popod skaly prejdeme na lúky pod chatkami nad obcou Červený Kameň.

Pred nami leží prekrásna časť doliny lemovaná na obzore mohutným chrbtom Kobylinca. Tesne nad dedinou stojí jej strážca – monolit Červenokamenského bradla ako skamenený dóm. Spiatočným pohľadom môžeme obdivovať najkrajšiu časť Vršateckých bradiel – vápencové veže, Babky. V jarných mesiacoch, ale i po celé leto, sú obsypané rozmanitou kvetenou. Za zaznamenanie stojí predovšetkým Všivec chochlatý, ktorý tu má jedinú lokalitu v bývalom Československu, alebo astra alpínska, ktorú na Považí na pravej strane Váhu nájdeme len tu.

Keď sme sa dostatočne nabažili krásneho výhľadu, krátko zbehneme do obce, kde si môžeme prezrieť kostol z 18. storočia, ale hlavne odporúčame odbočiť vľavo hore dedinou až k bradlu. Pohodlným chodníkom ho môžeme obísť dookola, je z každej strany iné.

Po jeho prehliadke pokračujeme v pôvodnom smere. Od pošty začneme strmo vystupovať vľavo poľnou cestou, až dosiahneme sedlo. Z neho striedavo lesom a lúčinami, zatáčajúc doprava klesneme do Lednice.

V dedine prejdeme okolo kostola z 18.storočia a zastavíme sa aj pri škole, kde je pamätná tabuľa J.A. Komenského, ktorý v roku 1650 navštívil Lednicu. A potom nás čaká záver túry, jedna z najzaujímavejších zrúcanín – Lednický hrad.

Vypína sa na východnom brale a jeho ruiny ešte aj dnes strážia dolinu priamo nad obcou, ako kedysi strážili prechod na Moravu. Jeho história sa začína písať v roku 1259 a okrem iných majiteľov boli jeho pánmi aj lúpežní rytieri Podmanickovci. V roku 1710 po potlačení Rákocziho povstania bol hrad, ako sídlo vzbúrencov vypálený a rozbúraný.

Ku vchodu do hradu sa dostaneme pomerne ľahko cestičkou priamo z dediny od kostola. Do hradu vstúpime zreštaurovanou baštou, z ktorej však na prekvapenie nevedú žiadne dvere. Až vysoko pri povale je diera osem metrov dlhého skalného tunela, ktorý kedysi tvoril vchod do stredného hradného paláca. K tunelu sa dostaneme dnes bezpečne po železnom rebríku. Popri vstupnom tuneli má hrad Lednica ešte jednu pozoruhodnosť. Na najvyššiu časť hradu, pozorovateľňu, vedie 80 schodov vytesaných priamo do skaly. Z vrcholu je pekný pohľad dolu na obec, dolinu i okolité vrchy Bielych Karpát.


Poznámka: Materiály poskytla Turistická informačná kancelária Považská Bystrica.
 


 
Ubytovanie v okolí
Objekt 890
Kúpeľný hotel
53 €/noc
Objekt 889
Kúpeľný hotel
53 €/noc
Objekt 176
Kúpeľný hotel
45 €/noc

TOP 3 atrakcie v okolí
Manínska tiesňava
Dolina
Považská Bystrica
Mesto/Obec
Kostolecká tiesňava
Dolina

Chýbajú Vám v SKonline.sk informácie o Vašom okolí, radi by ste v SKonline.sk propagovali svoje služby či produkty?

Zapojte sa!


Slovakia spa resorts, Catering servis, Slovensko, Kúpele / Lázně, Ubytovanie, Víza do Austrálie, Austrálie
study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.