Splavovanie Hrona
 SKonline network :   Kúpele |  Ubytovanie |  Slovensko |  Catering |  Austrália |  Referáty | 

ubytovanie kúpele dovolenka teambuilding, catering, akcie fotogaleria spolupraca kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Splavovanie Hrona 

Hron (druhá najväčšia slovenská rieka) je pre vodákov - turistov favoritkou medzi slovenskými riekami. Pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách a tečie do Dunaja pri Štúrove. Hore prudko tečie podhorskou oblasťou Nízkych Tatier úzkym meandrujúcim korytom, v strednom toku preteká širokou otvorenou Zvolenskou kotlinou a v dolnom toku sa lenivo kľukatí malebnou krajinou nížiny. Zjazdných je až 265 km, čo spolu s atraktívnosťou okolia i samotnej rieky robí Hron najobľúbenejšou vodáckou destináciou na Slovensku.

S útlmom priemyslu a poľnohospodárstva po roku 1989 sa výrazne zlepšila čistota vody, čo dokazuje množstvo i druhová pestrosť rýb a vtáctva prakticky v celej dĺžke toku. No stále sú tu problémy, ktoré treba v blízkej dobe vyriešiť. Ide o divoké skládky odpadu na hornom toku, ktoré znečisťujú rieku hlavne pri vyššom stave vody. Napriek tomu je väčšina ohlasov skôr pozitívnych a Hron si získava svojich priaznivcov celkovým vodáckym i krajinným potenciálom.

Na jar sa dá jazdiť až z Červenej Skaly, čo využívajú hlavne skúsenejší vodáci. Väčšina vodákov začína obvykle z Brezna alebo ešte nižšie. Kedysi sa splavoval Hron takmer v celej svojej dĺžke, čo trvalo 10 až 12 dní. V dnešnej uponáhľanej dobe vodáci preferujú skôr kratšie 4 až 7 dňové splavy. Kvôli výstavbe diaľnice na strednom toku (Žiar – Nová Baňa) ale aj s rastúcim trendom dynamických aktívnych foriem oddychu sa stále viac vodákov zameriava na horný tok.

Po vybudovaní VD Veľké Kozmálovce a sústavy kamenných hatí na dolnom toku v posledných dvoch desaťročiach sa najmä medzi českou vodáckou verejnosťou začal šíriť mýtus o neatraktívnosti tohto úseku, nezjazdných hatiach a dlhých „olejoch“ (úsekoch stojatej vody) pred nimi. Tieto zväčša mylné a nepresné tvrdenia odsunuli neprávom Dolný Hron na okraj vodáckeho záujmu. Ide o malebný kus krajiny s nevšednou prírodnou a estetickou hodnotou. Pomalý tok s relatívne čistou vodou, štrkovými plážami a lavicami, zvyškami lužného lesa, bohatou flórou i faunou, navyše väčšinou mimo sídiel a dopravných ťahov. Toto všetko predurčuje Dolný Hron na výbornú letnú dovolenku pre rodiny s deťmi a romantické povahy, ktoré milujú kľud, ticho a táborenie vo voľnej prírode. Podrobnejšie informácie nájdete nižšie v časti Dolný Hron.

Aj napriek pomerne vysokej obľube Hrona je množstvo vodákov na tejto rieke len zlomkom toho, čo vidieť na vychytených českých riekach počas prázdnin. Tu nezažijete fronty lodí na šlajsniach, rady na pivo ani preplnené kempy. Kto neočakáva super rozvinuté turistické služby, ale ide mu skôr o pokoj, romantiku a kus súkromia, ten by mal Hronské vody určite rozčeriť pádlom.

Horný Hron
Stredný Hron
Dolný Hron
Doporučené denné trasy pre Vaše plánovanie


Slovakia spa resorts, study in Australia, Slovensko - ubytování a lázně, Rekreácia, Liečenie, Víza do Austrálie
SKonline® 2000-2012, Všetky práva vyhradené.